phone
صفحه اصلی / وبلاگ / آشنایی با انواع دوخت پرده

آشنایی با انواع دوخت پرده

SEO WS
1 سال پیش
مدت زمان مطالعه : چهار دقیقه

یکی از عواملی که در روند زیبا‌سازی و ارتقای دکوراسیون خانه بسیار موثر است، نوع دوخت پرده‌ای است که برای محیط مورد نظر از خانه خود انتخاب می‌کنیم. در این مقاله، ما به شما 8 نوع دوخت مختلف پرده، از تزئینی گرفته تا کاربردی را معرفی می‌کنیم تا بتوانید در کنار کنترل نور و ایجاد حریم خصوصی‌، از جلوه تزئینی آن بهترین بهره را ببرید.

پرده چین مدادی

انواع مدل پرده

پرده، یکی از عوامل تأثیر گذار بر زیبایی دکوراسیون منازل است که نمی‌توان از آن چشم پوشی کرد. از سبک، ویژگی و رنگ گرفته تا نوع پارچه‌ها و انواع دوخت‌ها، می‌توان گفت در مقابل یک تسهیلات بی‌پایان قرار داریم. از انواع مدل پرده می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • پرده زبرا
  • پرده پانچ
  • پرده شید
  • پرده آستری
  • پرده کرکره‌ای
  • پرده ورتیلاین
  • و …

پرده زبرا چیست؟

پرده زبرا، یک جایگزین مدرن برای پرده‌های قدیمی است که به صورت افقی باز و بسته می‌شدند. این پرده با نوار‌های مات و شفاف افقی که در کنار هم قرار گرفته‌اند ظاهری گورخری ایجاد کرده است، که در بازار با این نام هم می‌توانید آن را بیابید. این پرده به عنوان پرده آشپزخانه بسیار پرطرفدار است.

دوخت پرده زبرا

 

انواع مدل دوخت پرده

انواع مختلفی از دوخت پرده وجود دارد که باعث انواع چین پرده با جلوه‌های متفاوتی از هم می‌شود. چنین سبک‌هایی از پرده، عملکرد‌های مختلفی دارند: بعضی از آن‌ها نور را مسدود کرده و بعضی دیگر بیشتر کاربرد تزئینی دارند. در بخش زیر به انواع دوخت پرده می‌پردازیم تا بتوانید متناسب با نیاز‌های خانه و دکوراسیون خود، نوع درستی از آن را انتخاب کنید.

1- پرده‌های تک پنل

پرده تک پنل، از یک تکه پارچه عمودی عریض طراحی می‌شود. این پرده به صورت کشویی باز و بسته می‌گردد و حتی می‌توانید آن را در قسمت وسط پنجره جمع کنید. این نوع پنل‌ها تقریبا به عنوان پرده اتاق خواب یا هر اتاق دیگری، ظاهری شیک و مدرن ایجاد می‌کنند.

پرده تک پنل و چند پنل

 

2- پرده جفت پنل

پرده‌های جفت پنل، با دو تکه پارچه طراحی می‌شوند، و به واسطه گیره و هوکس به ریل پرده متصل می‌گردند، به طوری که هر تکه پارچه در یک سمت از پنجره قرار ‌گیرد. در این نوع پرده‌ها برای مسدود ساختن نور، پارچه از دو طرف پنجره به سمت وسط کشیده می‌شود و می‌توانید با استفاده از بند‌ پرده، هر پارچه را در سمتی که قرار دارد جمع کنید.

3- پرده پلیسه‌دار

انواع دوخت پردهای پلیسه از بهترین گزینه‌ها برای ایجاد فضایی سنتی است. پارچه‌هایی که در پرده پلیسه‌دار استفاده می‌شوند، معمولا از انواع دیگر پرده‌ها ضخامت بیشتری دارند و به همین سبب وزن سنگین‌تری نیز دارند.  حرکت پرده پلیسه بر روی ریل پرده مقداری دشوار است.

پرده‌های پلیسه‌دار جزو پرده‌های پرطرفدار به‌شمار می‌روند. این نوع چین‌ها در قسمتی از بالای پارچه دوخته می‌شوند، و موجب امواجی چشم نواز در باقی سطح پارچه می‌گردند.

دوخت پرده پلیسه

یکی از انواع پرده پلیسه‌دار‌، نوع چین انگشتی آن است، که طرح آن از چین‌های دو انگشتی تا پلیسه‌های پنج انگشتی متغیر است. هرچه چین‌ها بیشتر باشند، پرده ظاهر برازنده‌ و کامل‌تری به خود می‌گیرد. متداول‌ترین دوخت در پرده‌های چین‌انگشتی، چین‌های سه انگشتی هستند که می‌توان از این مدل به عنوان پرده‌ اتاق خواب یا حتی اتاق نشیمن استفاده کرد.

 

4- دوخت انواع پرده با پلیسه جعبه‌ای یا پرده با چین جعبه‌ای

در دوخت بالای پرده “چین جعبه‌ای”، از یک “نوار پرده” استفاده می‌شود و چین‌ها با کنار هم قرار گیری پارچه‌ها به صورت متناوب و با فاصله‌های برابر ایجاد می‌گردد. از این نوع پرده‌ها می‌توان به عنوان پرده پذیرایی ، پرده اتاق‌های غذاخوری و یا اتاق خواب استفاده کرد.

5- دوخت پرده چین دار با چین ساغری

پرده چین ساغری، از نظر آرایش شبیه به پرده‌های چین انگشتی هستند اما ظاهری سنتی و رسمی‌تری ایجاد می‌کنند. وقتی پارچه جمع می‌شود و حالت چین‌دار می‌گیرد، بخش‌های کوچکی از پارچه‌ها در قسمت بالای پرده به شکل جام می‌گیرند و توسط بخش‌های صاف پارچه از هم جدا می‌شوند. این نوع پرده‌ها بیشتر حالت تزئینی دارند و برای اتاق‌های رسمی و مقیاس بزرگ با سقف‌های بلند مناسب هستند.

دوخت پرده چین ساغری

6- دوخت پرده چین مدادی

در پرده چین مدادی، چین‌ها در بالای پارچه به‌طور محکم و چسبیده به هم، جمع شده‌اند و چین‌های ریز خطی، شبیهی از مداد ایجاد می‌کنند. از این دوخت در پارچه‌های نازک‌تر استفاده می‌کنند، به همین علت نصب‌شان به قلاب‌ها یا میله‌های پرده نیز آسان‌تر است.

دوخت پرده چین مدادی

7- دوخت پرده با حلقه و میله

پرده‌های دارای حلقه و میله، یکی از سبک‌های مدرن و امروزی هستند. حلقه‌هایی که در پرده ایجاد می‌شوند و درون میله قرار می‌گیرند، بازو بسته کردن پرده را نسبت به دیگر انواع مدل‌ها آسان‌تر کرده است. پرده گرومت را می‌توان به عنوان پرده‌ مدرن اتاق خواب یا هر اتاق دیگری، به خصوص برای اتاق‌هایی که پرده‌ها به طور مرتب باز و بسته می‌شوند، استفاده کرد.

دوخت پرده چین انگشتی

8- پرده‌های حلقه پارچه‌ای یا بندیلک‌دار

پرده حلقه پارچه‌ای همانند پرده ‌پانچی و پرده جیبی، جزو دوخت‌های ساده و معمولی به شمار می‌رود و نصب آن نیز به آسانی انجام پذیر است. در قسمت بالای این پرده به جای سوراخ‌هایی که در نوع پرده گرومت مشاهده کردیم، شاهد حلقه‌هایی از جنس هدر یا لبه بالایی پرده هستیم. این حلقه‌ها از درز بالایی پانل‌ها آویزان می‌شوند و به راحتی از میله‌پرده عبور می‌کنند.

دوخت پرده حلقه پارچه‌ای

SEO WS

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را بنویسید
ایمیل معتبری وارد کنید
با تشکر دیدگاه شما ثبت شد و بعد از تایید به صورت عمومی نمایش داده می شود.

دیدگاه ثبت شده ( 0)

دیدگاهی ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید