صفحه اصلی / پرده کلاسیک

پرده کلاسیک

در خانه‌های ایرانی همیشه وجود پرده، نشانگر خانه‌ای زیبا و با اصالت است. بسیاری از خانواده‌ها در هنگام خرید پرده آنقدر وسواس به خرج می‌دهند، که حتی ممکن است چندین روز در بازار به دنبال مدل‌های مناسب پرده بگردند. یکی از بهترین مدل‌های پرده که مناسب سلایق ایرانیان خواهد بود، پرده کلاسیک است. پرده کلاسیک Classic نوعی پرده پارچه‌ای با ابزار و یراق بسیار زیاد است، و معمولا برای خانه‌های لوکس و پنجره‌های بزرگ مناسب خواهند بود. در ادامه قصد داریم درباره پرده کلاسیک و نکات مهمی که در رابطه با آن وجود دارد صحبت کنیم.

پرده کلاسیک اتاق خواب
مشاهده همه محصولات
پرده کلاسیک پذیرایی
مشاهده همه محصولات

آشنایی با انواع پرده کلاسیک

پرده کلاسیک یا به اصطلاح پرده لوکس، بیشتر از پارچه دوخته می‌شود، و جنس آن، بستگی به انتخاب مشتری و همچنین محیط نصب پرده دارد. نوع پارچه انتخاب شده در مدلی که پرده جمع می‌شود و حتی شکل آویزان بودن آن تاثیر دارد، و به همین خاطر در انتخاب پرده باید کمی دقت کنید. معمولا در پرده‌های مجلل به دلیل اینکه نیاز است حتی سنگین بودن از ظاهر آن نیز مشاهده شود، از پارچه‌های مخمل، ابریشم، ساتن و یا کتان استفاده می‌کنند.

در دسته بندی انواع پرده کلاسیک و لوکس، رنگ نیز تاثیر زیادی دارد. در این پرده‌ها چون جلوه خاصی دارند، و حس اشرافی را منتقل می‌کنند، معمولا از رنگ‌های تیره استفاده می‌شود. البته انتخاب رنگ پرده بستگی به سلیقه فرد دارد، و انتخاب رنگ روشن نیز امری غیر مرسوم نیست. معمولا پرده‌های لوکس را بر اساس دکور خانه، و رنگ کاغذ دیواری انتخاب می‌کنند، و سعی می‌شود یک پرده تیره‌تر باشند. فروش رنگ‌های تیره و مات، از بقیه رنگ‌ها بیشتر است.

پرده کلاسیک

یکی دیگر از انواع پرده کلاسیک، پارچه طرح دار، و چاپی است. معمولا در میان پرده و یا روی پوشش یال آن، طرح‌های کلاسیک، ویکتوریایی، و رومی و یونانی چاپ می‌شود. البته طرح روی پارچه باید با دکوراسیون داخلی خانه مطابقت داشته باشد. البته طرح روی پارچه تنها مربوط به تصویر نمی‌شود، و طرح‌های اسلیمی روی پارچه آستر و خود پارچه پرده کلاسیک نیز باید به درستی انتخاب شوند.

راهنمای اندازه پرده کلاسیک

برای عرض این پرده، باید فریم پنجره را اندازه‌گیری کنید. سپس به هر طرف ۱۰ سانت اضافه نمایید تا عرض پرده به دست بیاید. در صورتی که از دیوار کنار پنجره، استفاده تزئینی نمی‌کنید (مثلا روی آن تابلو یا عکسی نصب نکرده‌اید)، می‌توانید از پرده سراسری هم استفاده کنید. البته این گزینه، برای دیوارهایی با حداکثر عرض ۹۰ سانتی‌متر تا یک متر مناسب است.

ارتفاع این پرده، معمولا ۲ تا ۳ سانتی‌متر کمتر از ارتفاع سقف تا کف در نظر گرفته می‌شود. این اندازه، برای توری و آستر هم به همین مقدار است. اما ارتفاع پارچه‌های کناری پرده کلاسیک، بسته به طرح نصب آن‌ها دارد. ارتفاع این پارچه‌ها، برخی اوقات می‌تواند تا نیم متر بیشتر از ارتفاع پرده باشد.

انواع مدل پارچه کناری برای پرده کلاسیک

پرده‌های کلاسیک، تقاضای زیادی در بازار دارند. با توجه به تنوع طرح و رنگ، می‌توان از این مدل پرده در انواع دکوراسیون استفاده کرد. طرح‌های حریر یا توری این پرده، هم شامل انواع ساده می‌شود و هم مدل‌های طرحدار گلدوزی یا خامه‌دوزی‌شده.

همچنین نوع نصب اجزای پرده کلاسیک هم می‌تواند متفاوت باشد. توری‌های این پرده، می‌تواند به صورت فلت یا صاف نصب شود. همچنین یکی دیگر از مدل‌های نصب توری، به صورت قابی است. در این نوع نصب، خیاط، گل‌های توری را با آرایش خاصی روی توری می‌بافد که به مدل قابی معروف است.

مدل‌های چین‌دار ساده‌ی توری هم با استفاده از پترن‌های گلدوزی یا خامه‌دوزی‌شده نصب می‌شود که دوخت ساده‌ای دارند.

تنوع طرح و جنس در پرده کلاسیک را، در انتخاب پارچه‌های کناری هم می‌توانید مشاهده کنید. یکی از مدل‌های پارچه‌های کناری، مدل شانل گلدوزی‌شده است. اگر دوست دارید از پارچه‌های براق در دکوراسیون خود استفاده کنید، مدل ساتن کوبلنی احتمالا انتخاب مناسبی برای شما خواهد بود. پارچه‌های مخملی گلدوزی‌شده، یا چاپی و طلاکوب، از دیگر انتخاب‌هایی است که برای دکوراسیون با استفاده از پرده کلاسیک دارید.

پرده کلاسیک

علاوه بر جنس پارچه‌های کناری، نوع دوخت آن‌ها نیز تنوع بالایی دارد. یکی از جدیدترین مدل‌های دوخت پارچه کناری، با نام یقه‌شل معروف است. اگر دوخت‌های کلاسیک را می‌پسندید، مدل‌های چین‌دار با دوخت ساده، می‌تواند نظر شما را جلب کند. دوخت پیله‌ای و پنلی از دیگر مدل‌های دوخت پارچه‌های کناری است. می‌توانید در نوع جمع شدن این پارچه‌ها هم خلاقیت به خرج دهید.

راهنمای انتخاب طرح و رنگ پرده کلاسیک

برای انتخاب توری این پرده، بهتر است از رنگ‌های خنثی استفاده کنید. این رنگ‌ها، قابلیت انطباق با همه‌ی رنگ‌ها را دارند. برای پارچه‌های کناری، بهتر است از رنگ مکمل رنگ دکوراسیون منزل خود استفاده کنید. اگر از قانون ۶۰:۳۰:۱۰ در چیدمان اتاق استفاده کرده‌اید، می‌توانید رنگ اصلی پرده را، از رنگ ثانویه‌ی دکوراسیون بگیرید. برای پارچه‌های کناری، استفاده از رنگ سازگار با وسایل تزئینی مثل تابلوها و مجسمه، می‌تواند انتخاب مناسبی باشد.

نحوه قیمت گذاری انواع پرده‌های کلاسیک

قیمت پرده کلاسیک نیز مانند هر نوع پرده دیگر، بر اساس طول و عرض پارچه انتخاب می‌شود. البته در این پرده‌ها، معمولا ابزار و یراق بیشتری استفاده می‌شود، و همچنین پرده از سقف تا کف ادامه دارد، و همین امر روی قیمت این پرده‌ها تاثیر گذار است. البته قیمت پرده کلاسیک و لوکس علاوه بر متراژ پارچه، بر اساس طرح روی پرده، نوع دوخت پرده، و مدرن بودن آن نیز تعیین می‌شود.

معمولا پرده‌هایی که مکانیزم جمع شدن خاصی دارند، و نیاز به طراحی بیشتر دارند، کمی از مدل‌های دیگر گران‌تر خواهند بود. در صورت نیاز می‌توانید با کارشناسان ما در این رابطه به گفتگو بپردازید، و کالیته پارچه را مشاهده کنید، تا از قیمت دقیق مدل انتخابی مطلع شوید.

نکات مهم در زمان خرید پرده کلاسیک

در انتخاب پرده کلاسیک نکات زیادی در نظر گرفته می‌شود، و اکثر افراد سعی می‌کنند با توجه به نظر یک متخصص دکوراسیون داخلی، نوع پرده لوکس خود را انتخاب کنند. یکی از مهم‌ترین نکاتی که در هنگام خرید باید در نظر گرفت، مناسب بودن رنگ و مدل پرده با محیط داخلی است. سعی کنید رنگ‌های انتخابی را به شکلی انتخاب کنید، که تضاد کافی با رنگ کاغذ دیواری و یا مبل‌ها داشته باشد.

پرده کلاسیک

علاوه بر این‌ها، انتخاب پرده لوکس بستگی به محیط نیز دارد. به عنوان مثال در انتخاب پرده کلاسیک پذیرایی و یا یک پرده کلاسیک اتاق خواب باید به طول سقف تا کف، میزان باز و بسته شدن پنجره و حتی نیاز به آستر نیز توجه شود.

در صورتی که پرده را قصد دارید در محیطی که سقف بلندی دارد نصب کنید، بهتر است از یک طرح افقی استفاده کنید، تا سقف کوتاه‌تر به نظر برسد. البته اگر قصد دارید سقف را بالاتر از چیزی که هست نشان دهید، می‌توانید از پرده‌ای با طرح عمودی استفاده کنید. پرده‌های کلاسیک معمولا چون از چند لایه ساخته می‌شوند، به عنوان یک عایق مناسب برای جلوگیری از ورود سرما، و یا آفتاب به داخل خانه نیز مناسب خواهد بود. در محیط‌های سرد، استفاده از پارچه ضخیم توصیه می‌شود.

یکی دیگر از نکات مهمی که در رابطه با خرید پرده کلاسیک وجود دارد، مدل پنجره خانه است. برای پنجره‌های بزرگ، و پنجره‌های کشویی که به عنوان درب بالکن نیز استفاده می‌شوند، پرده‌ای تهیه کنید که باعث اختلال در باز و بسته کردن پنجره نشود. با توجه به این که این پرده، وزن نسبتا سنگینی دارد، باز و بسته کردن دستی آن، می‌توان کمی دشوار باشد. برای حل این چالش، بهتر است از ریل پرده اتوماتیک دستی یا هوشمند استفاده کنید. این ریل‌ها، می‌تواند با استفاده از یک رشته نخ، یا کنترل ریموت، پرده را به راحتی باز و بسته کند.

نحوه نگهداری از پرده‌های لوکس و سلطنتی

پرده کلاسیک یا پرده سلطنتی، شیوه نگهداری خاصی دارند. و در صورت رعایت کردن آن، عمر پرده بیشتر خواهد شد. این پرده‌ها به دلیل اینکه از  پارچه‌های سنگین و بزرگ استفاده می‌کنند، شستشوی آن‌ها کمی دشوار است، و بهتر خواهد بود که پرده را به خشکشویی بسپارید. جهت استفاده از خدمت خشکشویی پرده می‌توانید به صفحه‌ی مورد نظر مراجعه کنید. علاوه بر این، به خاطر جنس پارچه، شستشو در خانه ممکن است باعث وارد آمدن آسیب به پارچه نیز شود.

پرده کلاسیک

در صورتی که پنجره مورد نظر شما آفتاب‌گیر است، بهتر خواهد بود که از یک لایه آستر در زیر پرده استفاده کنید تا به مرور زمان دچار پوسیدگی نشود. پرده آستر از خاک گرفتگی پرده نیز جلوگیری می‌کند، و به راحتی می‌توان آن را حتی در ماشین لباسشویی نیز شستشو داد.

در صورتی که پارچه را در جلوی درب بالکن استفاده می‌کنید، یک طرح دو تکه انتخاب کنید، تا در صورت باز شدن درب ورودی، لبه درب پارچه را پاره و یا نخ کش نکند.

خرید پرده کلاسیک ارزان و با کیفیت با یک تماس

انتخاب پرده سلطنتی و لوکس، که مناسب دکور خانه باشد و با تمام لوازم خانه همخوانی داشته باشد، کار دشواری است. علاوه بر تمام این‌ها، جنس پرده، طرح روی پرده و حتی متراژ پرده نیز روی خرید شما تاثیر زیادی دارد. بیشتر قیمت پرده کلاسیک با اینکه به خاطر پارچه است، اما یراق زیادی نیز دارد، و همین امر روی قیمت آن تاثیر خواهد گذاشت. برای خرید پرده کلاسیک و مشاوره در زمینه انتخاب پرده، بر اساس دکور خانه، می‌توانید با کارشناسان مجرب پردکور تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را بنویسید
ایمیل معتبری وارد کنید
با تشکر دیدگاه شما ثبت شد و بعد از تایید به صورت عمومی نمایش داده می شود.

دیدگاه ثبت شده ( 0)

دیدگاهی ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید